Vítá Vás chalupa Slunečnice

Vítáme Vás na stránkách naší chalupy v Orlickém Záhoří.

Název obce Orlické Záhoří vznikl v roce 1951 po sloučení obcí Kunštátu, Bedřichovky, Jadrné, Trčkova, Zelenky a Černé Vody.

Tato malebná horská obec leží v samém srdci Orlických hor na hranici s Polskem asi 35 km severovýchodně od okresního města Rychnova nad Kněžnou.

Zdejší hornatá krajina nabízí ideální podmínky pro turisty (např. červeně značená Jiráskova cesta nebo Naučná stezka Po hřebeni Orlických hor) a cykloturisty (značená síť cyklostezek s propojením do Polska, cyklobusy). Místo je vhodné rovněž k pasivnímu odpočinku, stejně tak k houbaření a sbírání lesních plodů. Víceúčelové hřiště v místě. Jízda na koni v místě (Jezdecký klub Ekolife – Orlické Záhoří – 604 777 101)
Můžete také navštívit Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie Neratov www.neratov.cz 12 km.

Chalupa leží v obci v dosahu místní prodejny potravin, pošty i restaurace s venkovním bazénem, v létě také koupání u rybníku. Po naší rekonstrukci (2012-2013) je samozřejmě stále co vylepšovat … takže – vylepšujeme.

Zde si můžete užít hodně cyklostezek a i pěší turistiky, kde se dá nachodit a najezdit opravdu hodně kilometrů a přitom se kochat krásou Orlických hor.

V blízkosti můžete navštívit krásné polské městečko ZIELENIEC asi 12km, je to takové malé, jakoby Rakouské městečko – v zimě veškeré sportovní vymoženosti (21 vleků), pěšky se sem dá dostat i přes ŠERLICH-MASARYKOVA CHATA - výborně tu vaří, procházky kolem dokola a pěšky nebo lanovkou dolů do Zielence.

Také můžete navštívit sjezdovku ČERNÁ VODA asi 4km, sem rádi chodíme, je to taková rodinná sjezdovka, kde se i najíte a zahřejete svařáčkem a hlavně není to tu hlava na hlavě, děti si i zabobují a máte je na očích.

Před chalupou začíná lyžařská běžecká trať po Orlických horách asi 50km dlouhá - skvělý relax.

U chalupy je pergola pro posezení s grilem, a velká zahrada pro venkovní radovánky. K dispozici tu máme kroket, baseball, ruské kuželky, míčové hry, badminton, houpačku pro malé ratolesti no a večer opékačka vuřtíků u ohně.
Parkoviště je soukromé pro 4 místa.

Uvnitř chalupy si můžete odpočinout ve společenské místnosti s krbem, dát si souboj v kulečníku, při kterém hrají hitovky z Tv – satelitu.
A nakonec po celodenní námaze si dejte relax v sauně …. no a pak do hajan …. pokoje jsou vytápěny přímotopy.
Chodba je vytápěna krbem a spodní koupelna z části také, ale je tam i elektrické podlahové topení.
Sauna na el. lávové kameny.

Nyní něco málo o minulosti naší chaloupky:

Tato chalupa pochází z roku 1883. Kdysi byla jako obytný dům s chovem kozího stáda. V minulých letech dům vykoupila obec a sloužil jako místní hasičárna. Časem přestala vyhovovat hasičům svou velikostí.

Naposledy zde bylo občerstvení "Stará hasičárna", která je stále jak v mysli místních, tak projíždějících turistů, kteří ještě nezaregistrovali, že … "u nás už nenaléváme" .....

 

Následující stránka: Fotečky